Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
XXIII Legwan w Radomiu

XXIII Legwan w Radomiu

Kuba Matejuk HO, 2011-12-20 Tagi: legwan, warsztaty, Radom

Między 9 i 11 grudnia niemal 40 szefów z Ekipy Namiestnictwa Harcerzy oraz drużynowych spotkało się w po raz 23. w Radomiu na Legwanie - ogólnopolskich warsztatach zielonej gałęzi - aby naładować akumulatory, przedyskutować ważne sprawy drużyn i całego namiestnictwa oraz zaczerpnąć trochę dla swojej formacji. W dniach 9-11 grudnia ta dawna (choć zapomniana) stolica Polski stała się na krótko stolicą zielonej gałęzi.

Mimo że część merytoryczna wystartowała 10 grudnia rano, znaczna część szefów już w piątek przyjechała do Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu, dając sobie okazję do wymiany doświadczeń jak i luźnych rozmów. Sobota rozpoczęła się uczestnictwem w porannych roratach, po których wszyscy przystąpili do pracy w grupach. Poruszane były problemy poszczególnych jednostek i tematy, z którymi przyjechano na Legwana.

Później nastał czas rozmów o najważniejszym tegorocznym przedsięwzięciu, czyli Wielkich Harcach Majowych 2012, które zgromadzą w okolicach zamku Czersk ponad 600 Skautów Europy. Oprócz konferencji, na których zapoznawaliśmy się z już poczynionymi przygotowaniami, a także historią powstań kozackich (co będzie tematyką tych Harców), dyskutowaliśmy nad realizacją pozostałych założeń, ustalaliśmy konkretne cele i dzieliliśmy sie zadaniami do zrealizowania.

W sobotę odbyła się też konferencja „Dwa łyki metafizyki - rzecz o byciu szefem”. Swoimi przemyśleniami podzielił się były naczelnik, obecnie hufcowy warszawski Piotr Sitko HR. Było to bardzo cenne spotkanie pod względem formacji oraz spojrzenia na pełnione przez wszystkich służby.

Wieczorem - co stało się już tradycją Legwanów - gospodarze zaprosili uczestników do zwiedzania starego miasta. Podczas tzw. "Radom by night" była okazja skonfrontowania stereotypów o tym mieście z rzeczywistością – jest ono naprawdę ciekawe i piękne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Czas tego długiego wieczornego spaceru, jak i późniejszy pobyt w pizzerii był doskonałą okazją do poznania się oraz do pogłębiania znajomości zawartych wcześniej.

Niedziela zaczęła od pierwszych podsumowań pracy w grupach z dnia wcześniejszego. Później uczestnicy wzięli udział w Mszy Świętej służąc przy ołtarzu wspólnie z harcerzami z 3. Radomskiej FSE. Po powrocie był już tylko czas na podsumowania, ogłoszenia i sprzątanie.

Radom przywitał uczestników wspaniałą atmosferą, pogodą i pozytywną energią. Ten Legwan był czasem wytężonej pracy, zdobywania doświadczeń, ale też pogłębiania relacji z ludźmi. Pozostaje tylko tęsknić za Radomiem i czekać na Legwana w Lublinie, który już w marcu...

Obecnie Legwan odbywa się dwa razy w roku w różnych miastach Polski, ostatnie spotkania odbyły się w Garwolinie, Krakowie, Rawie Mazowieckiej i Wrocławiu. W nowej formule Legwan gromadzi nie tylko asystentów ale drużynowych i ambitnych przybocznych. Szefowie w formie warsztatowej pracują nad nurtującymi ich pytaniami oraz wspólnie przygotowują projekty dla całej zielonej gałęzi. Każdy Legwan ubogaca też niespodzianka przygotowana przez gospodarzy, pozwalająca poznać lepiej uroki miejsca. Patronat nad Legwanem objął Prezydent Miasta Radom. Tradycja Legwanów sięga 2002 r., kiedy to w wąskim gronie namiestnik harcerzy wraz ze swoimi asystentami przygotowywał program Międzynarodowego Zlotu Przewodniczek i Skautów Europy Eurojam 2003.

Kuba Matejuk HO

XXIII Legwan w Radomiu