Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Zaproszenie do katedry Wojska Polskiego

Zaproszenie do katedry Wojska Polskiego

Mateusz Golianek, 2012-02-14 Tagi: biskup Józef Guzdek, katedra polowa, Warszawa, Frelichowski

Biskup polowy Wojska Polskiego, ksiądz Józef Guzdek, zaprasza wszystkich harcerzy na wspomnienie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość odbędzie się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26 lutego o godzinie 10.00 w Katedrze Wojska Polskiego.

Bł. Stefan WIncenty Frelichowski jest patronem polskiego harcerstwa. Urodził się 22 stycznia 1913. W 1927 r. wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego i w tym samym roku złożył przyrzeczenie harcerskie. 4 lata później wstąpił do seminarium duchownego, a w 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Gestapo. Zmarł na tyfus w 1945 r. w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

20 września 2002 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła "błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem". Listy Kongregacji kardynał Józef Glemp wręczył biskupowi Sławojowi Leszkowi Głodziowi, opiekunowi harcerstwa z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, ten z kolei przekazał je wszystkim przewodniczącym krajowych i zagranicznych organizacji harcerskich. 22 lutego 2003 w Katedrze Polowej WP w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. S. W. Frelichowskiego Patronem Harcerzy Polskich.

Więcej o bł. ks. Frelichowskim można przeczytać na poświęconuj mu stronie: frelichowski.pl.

Film, na którym ksiądz biskup osobiście zaprasza wszystkich harcerzy, można zobaczyć niżej.