Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Ziemie Północne

Ziemie Północne

Michał Pałamarz-Podgórny HR, 2011-10-11 Tagi: Bydgoszcz, Chojnice, Inowrocław, Poznań, Sopot, Toruń, PuSZcza, rozwój

Jednym z zadań na ten rok harcerski jest rozwój skautingu na północy Polski. Oto krótkie informacje, co na dalekiej północy słychać - akcją objęte są miasta: Bydgoszcz, Chojnice, Inowrocław, Poznań, Sopot i Toruń. Być może będzie ich niedługo jeszcze więcej.

Bydgoszcz

Odbyła się akcja promocyjna w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej. Większość parafian po raz pierwszy usłyszała o Skautach Europy. Na spotkaniu pojawiło się 13 osób. Wspólnie z Martą Rysak, studiującą medycynę w Bydgoszczy i jej koleżanką, Gosią, przeprowadziliśmy zbiórkę przed Dniem Papieskim z zainteresowanymi. Jest szansa na powstanie zastępu harcerek. Wśród chłopców na razie przeważają kandydaci w wieku wilczkowym.

Chojnice

Po pewnym okresie stagnacji, odbudowują się zastępy harcerzy w szkole katolickiej w Chojnicach. Powstał Samodzielny Zastęp Jastrząb, powstaje Samodzielny Zastęp Nietoperz. Jest również dwóch maturzystów – wędrowników, którzy chcą założyć krąg.

Inowrocław

Po pierwszym niepowodzeniu, Samodzielny Zastęp Orzeł ma nowego zastępowego. Nawiązaliśmy też wstępną współpracę ze szkołami katolickimi, w tym tygodniu odbędą się decydujące rozmowy. W dniach 4-6 listopada, harcerze wezmą udział w uroczystościach zaduszkowych na zniszczonym cmentarzu, a w sobotę odbędzie się wędrówka dla zainteresowanych czerwoną gałęzią z Inowrocławia, Bydgoszczy i Torunia.

Poznań

Trwają negocjacje w parafii księży Pallotynów pw. Świętego Wawrzyńca i Świętego Wincentego Pallottiego, która najprawdopodobniej stanie się "główną bazą" skautingu w Poznaniu. Powiększa się liczba osób zainteresowanych skautingiem. Spotkanie z nimi – pod koniec października.

Sopot

Tutaj mamy już naszą bazę – będzie to parafia Zesłania Ducha Świętego. Liczba zainteresowanych wciąż wzrasta, stąd poszukiwania szefów. Nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolem i Szkołą "Lokomotywa", więc trzeba szybko znaleźć kandydatów na szefów Gromad – to jest obecnie celem na Trójmiasto.

A w następna sobotę, 22 października o 11:00, pierwsza zbiórka zastępu harcerzy.

Toruń

Pierwsze rozeznanie w sytuacji w mieście za nami. Podejmiemy współpracę z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się na Starym Mieście (ksiądz proboszcz kojarzy nas z nienagannych mundurów oraz pięknej prezentacji i służby podczas uroczystości kościelnych). Jutro odbędzie się spotkanie informacyjne o skautingu w ramach Duszpasterstwa Akademickiego "Studnia" Ojców Jezuitów.

Tak więc trochę się dzieje i jeśli będą chętni, już niedługo będzie można spotkać skautów w wymienionych wyżej miastach i w ich okolicy. A WY, czytający ten tekst, jeśli znacie kogoś z owych miast, podajcie mu adres mailowy – puszcza@skauci-europy.pl, niech się odezwie! Pozwólmy wszystkim pragnącym przeżyć przygodę życia na wstąpienie do skautingu!

Michał Pałamarz-Podgórny HR