Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Camino de Santiago - zwiad terenu

Camino de Santiago - zwiad terenu

Magda Gzik, Przemysław Dmuch, 2011-05-16 Tagi: Światowe Dni Młodzieży, Madryt, JMJ 2011, ŚDM 2011, Santiago, Europa

Już od września wiadomo, że Skauci Europy będą zaangażowani jako wolontariusze podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Wiadomo, że jedzie nas z Polski aż 400 osób i że wielu ludzi liczy na nas! Naszą służbę w Madrycie poprzedzi pielgrzymka do Grobu Świętego Jakuba. Przejdziemy ok. 100 km jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

W minionym tygodniu pięcioosobowa delegacja w składzie: Magdalena Gzik, Elżbieta Romanek, Mateusz Flis, Grzegorz Waligórski i Przemysław Dmuch przemierzyła ok. 1600 km po Francji i Hiszpanii w poszukiwaniu noclegów na sierpniową wędrówkę szlakiem św. Jakuba.

Podczas zwiadu zjednaliśmy sobie sporo ludzi. Od pasterzy owiec, poprzez miłe panie w przedszkolach, do wyrozumiałego właściciela zameczku w malowniczo położonej mieścinie, który z entuzjazmem zgodził się użyczyć nam swojego terenu pod namioty.

Nasze poszukiwania rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Lourdes w Domu Misji Polskiej, dalsza trasa biegła poprzez Pireneje, aż do Roncevalles (nieopodal zginął Roland). Odwiedzaliśmy merostwa, campingi, auberge (schroniska dla pielgrzymów), a nawet gospodarstwa agroturystyczne. Rozmowy z urzędnikami i mieszkańcami przyniosły wiele rezultatów. Najbardziej cieszą nas te miejsca noclegowe, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce, czyli zielona polana i źródło czystej wody. Mamy zarezerwowane boisko przy szkole, pola campingowe a nawet prywatne trawniki.

Pokonując szlak nakręcaliśmy się bardziej i bardziej! Ludzka sympatia, genialne widoki, iście skautowa atmosfera w samochodzie, satysfakcja z wypełnienia misji. To jest to co kręci wszystkich szefów .

It's really scouting!

Magda Gzik i Przemysław Dmuch