Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Notatki z Madrytu

Notatki z Madrytu

Tomasz Wiszniewski, 2011-08-20 Tagi: Światowe Dni Młodzieży, Madryt, Santiago, JMJ 2011, ŚDM 2011, Europa

Sobotni wieczór był prawdziwą hiszpańską fiestą. Rozpoczął się od wspólnego ucztowania – dla wszystkich 2300 obecnych skautów z prawie całej Europy przygotowano ogromne patelnie paella. Ekipa prowadząca wieczorne ognisko zabrała nas we wspaniałą podróż po całej Europie. Słowacy, Włosi, Polacy, Szwajcarzy, Francuzi, Niemcy, Litwini – nie sposób wymienić wszystkich, którzy w krótkich scenkach dzielili się z innymi swoją kulturą. 23 narodowości doskonale się bawiło – wspólnie śmiejąc się, tańcząc i śpiewając.

Niedziela, 14.08 | Międzynarodowy FSE Fest w pełnej krasie

Przygotowania Skautów Europy dalej trwają. Dzieje obozu poprzedzające ŚDM wchodzi na najwyższe obroty. Sobotni wieczór był prawdziwą hiszpańską fiestą. Rozpoczął się od wspólnego ucztowania – dla wszystkich 2300 obecnych skautów z prawie całej Europy przygotowano ogromne patelnie paella – tradycyjnego hiszpańskiego dania z zapiekanego ryżu, warzyw, mięsa i... ślimaków!

Po zaskakującej kolacji czekało nas wielkie wspólne ognisko. Ekipa prowadząca zabrała nas we wspaniałą podróż po całej Europie. Słowacy, Włosi, Polacy, Szwajcarzy, Francuzi, Niemcy, Litwini – nie sposób wymienić wszystkich, którzy w krótkich scenkach dzielili się z innymi swoją kulturą. 23 narodowości doskonale się bawiło – wspólnie śmiejąc się, tańcząc i śpiewając. Po dniu pełnym mocnych wrażeń i równie mocnych promieni hiszpańskiego słońca wszyscy wróciliśmy do namiotów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Dzisiejszy dzień upłynął wszystkim pod znakiem służby, niedzielnego odpoczynku i dobrej zabawy w grupach gemini. Gemini – to tajemnicze słowo oznacza bliźnięta po łacinie. Taka grupa składa się z dwóch bliźniaczych ekip różnych narodowości. Dzięki temu możemy lepiej się poznać i nawiązać międzynarodowe znajomości.

 Po śniadaniu każda ekipa wyruszyła w grupie gemini do wyznaczonej wcześniej madryckiej parafii, gdzie czekała nas służba w czasie Mszy Świętej – śpiew, służba ołtarza, czy też przedstawienie krótkiego świadectwa o sobie.

Po porannej służbie pora na niedzielny odpoczynek – wspólną przekąskę i sjestę spędzoną na rozmowach z naszymi bliźniakami. Był też czas na zwiedzanie zakamarków Madrytu i poznawanie jego mieszkańców.

Koniec dnia upłynął pod znakiem wieczornej celebracji – czuwania z adoracją Najświętszego Sakramentu i różańcem. Całej uroczystości towarzyszył niesamowity nastrój skupienia i modlitwy, ubogacony przez przepiękny śpiew chóru i rozważania w formie pantomimy. Całość  imprezy została zorganizowana przez ekipę liturgiczną z Polski (z Polski obecnych jest 420 Skautów Europy).

Na pierwsze owoce tej pięknej uroczystości nie trzeba było długo czekać. Do późnej nocy na łąkach kampusu ustawiały się potężne kolejki penitentów. 25 księży udzieliło w tym czasie około 1000 rozgrzeszeń!

Poniedziałek, 15.08 | Wniebowzięcie w Madrycie

Dzisiejszy dzień rozpoczął się przepiękną, uroczystą Mszą Świętą z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przygotowaną przez ekipę liturgiczną z Polski. Arcybiskup Cyryl, stojący na czele Kościoła grekokatolickiego, przyjechał do nas aż ze Słowacji, aby celebrować tę uroczystą Mszę Świętą. Uświetniona przepiękną liturgią i wspaniałym śpiewem chóru, była prawdziwą ucztą dla ducha.

Resztę dnia spędziliśmy zwiedzając Madryt wspólnie z innymi skautami. Niektórzy poszli na długi spacer po ulicach Madrytu, wśród najbardziej znanych zabytków Hiszpanii. Inni spędzili ten czas na przyjemnej kąpieli w rześkiej wodzie i w promieniach wielkiego śródziemnomorskiego słońca.

Czas na świąteczny odpoczynek wykorzystaliśmy też, żeby przygotować się do jutrzejszej służby. W końcu już jutro zaczynają się oficjalne obchody Światowych Dni Młodzieży.

Co nas czeka? To okaże się dopiero jutro. Po przeczytaniu książeczek, które wręczono nam na początku imprezy, mogliśmy się tylko domyślać, jak będzie wyglądać nasza służba. Pomoc w liturgii, opowiedzenie świadectwa, pomoc przy zapleczu jedzeniowym, a może po prostu braterski posiłek z innymi wolontariuszami.

Środa, 17.08 | Skauci na Światowych Dniach Młodzieży

 "Od chwili, kiedy przyjedziesz do Madrytu, kroki setek tysięcy ludzi – takich jak Ty – radośnie i odświętnie zawładną ulicami tego miasta." Te słowa metropolity Madrytu mogliśmy przeczytać w przewodniku, który dostaliśmy na początku naszej służby. Dzisiejszy dzień to doskonały dowód na to, że nie ma w nich ani odrobiny przesady.

Wczorajsza Msza inauguracyjna rozpoczęła tegoroczne obchody Światowych Dni Młodzieży. Zgromadziły one w stolicy Hiszpanii ponad milion młodych ludzi z całego świata. W organizacji wydarzenia pomaga ponadto 30 000 wolontariuszy – młodych, którzy chcą mieć swój wkład w to wspaniałe dzieło. Wśród nich nie mogło zabraknąć Przewodniczek i Skautów Europy – jest nas tu ponad 2 000. Wszyscy gotowi, by służyć i dawać świadectwo swoją obecnością.

Dwa tysiące młodych ludzi w skautowych mundurach wyszło dziś na ulice Madrytu. Część z nas miała do wykonania wyznaczoną wcześniej służbę. Wydawanie jedzenia pielgrzymom, udzielanie informacji, służba porządkowa, roznoszenie wody i udzielanie pierwszej pomocy – to tylko niektóre z naszych zadań.

Oprócz pełnienia służby mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach zaplanowanych dla pielgrzymów.  Rano w kilkudziesięciu punktach miasta odbyły się katechezy prowadzone przez biskupów.  Po południu natomiast proponowano nam cały wachlarz ciekawych wydarzeń. Było z czego wybierać – koncerty, wystawy, spotkania modlitewne, wizyty w madryckich muzeach, spektakle i musicale, tańce. Wszystko w duchu Światowych Dni Młodzieży – kipiące pozytywną energią grupy młodych ludzi z całego świata przelewały się ulicami Madrytu, zamieniając miasto w radosny festiwal ku chwale Boga.